poniedziałek, 25 lipca 2011
Czekajac na wydanie prawa jazdy...
Z góry wygląda to jeszcze gorzej:
czwartek, 21 lipca 2011
Strasznie długie dni...
piątek, 15 lipca 2011
Egzamin zdany!
Czy w ciągu tych dwóch dni coś się zmieniło? Czy nabrałem takiego doświadczenia i wiedzy by bezpiecznie poruszać się po drogach? Raczej nic się przez te dwa dni nie zmieniło. Więc co?
Albo moja wiedza jest wystarczająca i egzaminator dający wynik negatywny w poniedziałek się mylił, albo rzeczywiście nie jestem jeszcze gotów do jazdy i wtedy nie powinno mi się pozwolić zdawać drugi raz w tak krótkim czasie.
Coś jest nie tak z polskim systemem szkolenia i egzaminowania. Wiem, że Polacy to mistrzowie kombinowania, omijania zasad i praw. Dzięki takim "zdolnościom" obecny system egzaminowania został zaostrzony. Jest teraz o niebo lepszy od tego funkjonującego w niedalekiej przeszłości. Pijani egzaminatorzy, trasy 2-3 minutowe, łapówki, znajomości... Dzisiaj większość z tych rzeczy to margines, kiedyś to była norma, jednak... instruktor szkolący jest najlepszym sędzią w temacie - zdolny czy nie do jeżdżenia samodzielnie. Spędził on z nami półtora dnia w samochodzie podczas kursu. Przejeździł z nami około 1000 km licząc, że średnia prędkość podczas jazd to 30 km/h i to on - instruktor powinien wydać werdykt w temacie dopuszczenia nas do ruchu. Niedopuszczalne jest, żeby jeden błąd, choćby najpoważniejszy, decydował o naszym być lub nie być na drodze.
Kierowcy zawodowi z wieloletnią praktyką też popełniają błędy, po których nikt nie zabiera im uprawnień. Mimo, że są to czasem błędy opłacone ludzkim życiem.
wtorek, 12 lipca 2011
Wypełniacz
Jak wybrać szkołę jazdy?
Autorem artykułu jest Michał Kaszta
Posiadanie prawa jazdy jest bardzo ważnym aspektem życia w współczesnych czasach – wyzwala nas od nieustannego spieszenia za autobusami i tramwajami.
Posiadanie prawa jazdy jest bardzo ważnym aspektem życia w współczesnych czasach – wyzwala nas od nieustannego spieszenia za autobusami i tramwajami. Zapisujemy się na kurs, kończymy go, zapisujemy się na egzamin – nie zdajemy za pierwszym razem, drugim, trzecim – zaczynamy zastanawiać się czy wybraliśmy odpowiednią szkołę nauki jazdy. Wtedy jest już za późno, dlatego warto przeznaczyć kilka chwil na zaznajomienie się z ofertą wszystkich pobliskich szkół jazdy. Wybór szkoły jest bardzo znaczący, nie podejmujmy jej więc patrząc tylko i wyłącznie na cenę.
Egzamin na prawo jazdy zawsze składa się z dwóch głównych części – egzamin teoretyczny i egzamin praktyczny – na oba egzaminy musimy się stosownie przygotować, wybierzmy zatem szkołę, która nam to umożliwi. Wybierzmy szkołę, która posiada sale wykładowe, najlepiej z komputerami – odrzućmy natomiast te szkoły, które „szkolenie” przeprowadzają w aucie. Instruktorzy takich szkół każą nam uczyć się teorii w domu ponieważ sami nie posiadają do tego stosownego wyposażenia. Poza tym, firma bez siedziby i bez zaplecza to firma niegodna naszej uwagi.
Najważniejsza jest jednak praktyka, dlatego szkoła, która wybieramy musi posiadać dokładnie takie auta jak te, na których zdajemy egzamin w lokalnym ośrodku WORD. Warto zwrócić uwagę nie tylko na sam model auta, ale także na jego wersję. Dla przykładu, w rybnickim WORD egzamin zdaje się na 6-biegowej Toyocie Yaris – miejscowe szkoły jazdy mają Toyoty Yaris, jednak często z 5-biegową skrzynią – można się wtedy mocno zaskoczyć na egzaminie. Nie dajmy zatem zwieźć się słowom, że musimy umieć jeździć każdym autem, na to przyjdzie czas po zdaniu egzaminu.
Wybierając szkołę zwróćmy także uwagę na to ile godzin wyznaczanych jest na jeździe po mieście a ile po placu manewrowym – dobrze, żeby szkoleniowcy kierowali nas po ulicach, na jakich najczęściej zdaje się egzaminy praktyczne.
Kiedy wybierzemy szkołę, cała reszta zależy już od nas. Warto zatem przyłożyć się do nauki i nie popełniać głupich, standardowych błędów.
Zapraszam:
Nauka jazdy Rybnik
Prawo jazdy Rybnik
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
poniedziałek, 11 lipca 2011
Po pierwszym podejsciu... bo rekiny zawsze płyną pod prąd
13 o 13 mam wyznaczony drugi egzamin. Nie liczę i nigdy nie liczyłem na szczęście. Wziałem sobie dodatkowe 2 godziny jazdy, aby jeszcze udoskonalić swoje jak widać nie do końca doskonałe umiejętności.
niedziela, 10 lipca 2011
Za 20 godzin moj egzamin
http://www.prawo-jazdy.com/symulator/sym1-clio.html
http://www.prawo-jazdy.com/symulator/sym2clio.html
sobota, 9 lipca 2011
Jak zdać egzamin na prawo jazdy
Jak przygotować się do egzaminu na prawo jazdy.
Autorem artykułu jest Michał Steciak
Nauka jazdy to nie tylko umiejętność prowadząca do opanowania kierowania samochodem czy motorem, ale to przede wszystkim sztuka kompromisu i bezpiecznego zachowania się w ruchu drogowym. Samodzielna podróż za kierownicą jednośladu lub większego pojazdu, przeznaczona jest dla każdego kto wiedzę na temat prowadzenia pojazdów posiądzie.
Jak nauczyć się mądrze prowadzić samochód? Zazwyczaj na kurs prawa jazdy zapisują się młodzi ludzie, którzy ukończyli 18 rok życia i dla których zdobycie licencji kierowcy, jest kolejnym etapem na drodze ku samodzielnemu i dorosłemu życiu. O czym należy pamiętać wybierając się na kurs? i czego należy unikać, aby nauka jazdy była efektywna i najlepiej przygotowała nas do egzaminu na prawo jazdy?
I etap – czyli wybór odpowiedniego Ośrodka Szkolenia Kierowców
Wbrew powszechnej opinii, wybór odpowiedniego miejsca szkoleniowego jest bardzo ważny. Przede wszystkim istotą wyboru powinna być kadra, która to będzie nas uczyć i razem z nami będzie pokonywać kolejne etapy edukacji, które pozwolą nam zdać egzamin na prawo jazdy. Dzięki przyjaznemu podejściu do kursanta, instruktorzy jazdy zyskują sobie zaufanie wśród przyszłych kierowców, a to z kolei powoduje, że zarówno atmosfera podczas kursów, jak i sam proces nauczania jest znacznie bardziej efektywny.
II etap – przygotowanie do testów teoretycznych
Podczas kursu na prawo jazdy każdy uczestnik będzie musiał odbyć szereg wykładów dotyczących zasad poruszania się po drogach, poznać znaczenie poszczególnych grup znaków drogowych, a także przejść szkolenie z pierwszej pomocy. Podczas wielogodzinnych wykładów można się dowiedzieć o regułach prowadzenia pojazdu, można przeanalizować wiele trudnych sytuacji, na przykład na skrzyżowaniach czy rozjazdach dróg. Każdy wykład kończy się zazwyczaj podsumowaniem danej grupy zagadnień poruszonych podczas szkolenia. Wszystkie informacje, które zostaną przekazane należy zapamiętywać i systematycznie sobie je powtarzać. Dzięki temu będziemy w stanie rozwiązać test egzaminacyjny, składający się z wielu pytań zamkniętych, wielokrotnego wyboru.
III etap – pierwszy raz za kółkiem samochodu
Po zakończeniu teoretycznej części kursu na prawo jazdy nadchodzi moment, w którym całą poznaną wiedzę będzie można zastosować w praktyce i zacząć poruszać się wraz z instruktorem po coraz to większym obszarze miasta i województwa. Nauka jazdy sprawia, że kursant nabywa wszystkie umiejętności, jakie powinien mieć doświadczony kierowca, czyli zdolność do poruszania się w terenie, opanowanie, odporność na sytuacje stresowe, czy też umiejętność zachowania się w trudnych sytuacjach na drodze.
Po zakończeniu kursów praktycznych i przyswojeniu całej partii materiału teoretycznego nie pozostaje już nic innego, jak tylko wybrać się do odpowiedniej jednostki egzaminacyjnej, czyli do popularnego WORDa (Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego) i wyznaczyć termin egzaminu na prawo jazdy.
Michał STECIAK
OSKZebra.pl
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
piątek, 8 lipca 2011
Nie jestem Kubica
Pierwsze jazdy
Szerszeń, na którym uczę się jeździć |